Archive for November, 2009

Spämmer Urmo Valle

Thursday, November 12th, 2009

Eile saabus paljudesse postkastidesse ahvatlev pakkumine:

From: Urmo Valle
Sent: Wednesday, November 11, 2009 xx:xx
Subject: Reklaam

Tere!

Kas te poleks huvitatud meiliandmebaasist?
Mul on olemas 31 371 ettevõtte meilid suure andmebaasina. Kui on olemas programm siis saab saata laiali kõik meilid korraga.
Kui pole programmi siis mul on olemas inimene, kes teeb selle programmi, maksab umbes 1000 krooni.
Mina tahan andmebaasi eest saada 2500 krooni. Andmebaas ja programm jäävad teile endale. Saate igal ajal kasutada ja mis toote puhul iganes soovite.
Hoiame kontakti!


Parimatega!
Urmo
53 341 147

Ma tunnistan, et sellised baasipakkumised huvitavad mind kindlasti ja ma saatsin Urmole vastu sõnumi:

From: Kristina
To: urmovalle@gmail.com
Subject: e-mailid

Tere Urmo!

Sain sõbralt Teie postituse hea pakkumisega 30 tuhande e-maili kohta. Ma sooviks seda kindlasti osta! Küsiksin konto numbrit, kuhu raha kanda ja paluks ka lisainformatsiooni pakutava tarkvara kohta.

Kristina :)

Urmo vastust ei tulnud kaua oodata. Neid tuli lausa kaks järjest:

From: Urmo Valle
To: Kristina
Subject: Re: e-mailid

Kui te e-mailidest nii huvitatud olete siis jah.
1105355141 Anna Stranberg

Kandke palun selle inimese arvele koos käibega summa.

Ja kui raha laekunud siis kohe tulevad teile meilid või helistage mulle.

Ja kümme minutit hiljem:

From: Urmo Valle
To: Kristina
Subject: Võib ka nii!

Kui peaksite viibima Tallinnas, siis oleks võib-olla parem hoopis kohtuda kuskil Tallinna kohvikus, saaksime rääkida natuke tarkvarast ja oleks asi kindlam.
Olen mitmed aastad reklaami all tööl olnud, oskaksin teile nõu anda. Tunnen kogu reklaami valdkonda ja nende hindasid.


Parimatega!
Urmo
53 341 147

Hea pakkumine. Kesköö on just möödas ja “Kristina” saatis järgmise kirja:

Helista mulle siis ise praegu 50 41396 :)

Tagasi helistamine toimus. Seega ei olnud see kellegi provokatsioon.

Urmo Valle

Urmo Valle

Google teab Urmo Valle käekäigu kohta mõndagi. Kümneaastasena jäi tal lõpetamata Mammaste Lasteaed-Algool. Kui see oli õpperaskuste tõttu, siis ta ületas Sergei Tšumitsev‘i rekordi (tollel jäi kuues klass pooleli). Hiljem on Internetis vähem jälgi kuid aasta 2006 kandis ilmub ta Rate.ee ning Inbox.lv kontodega “vallasmajasant“. 2008 aastal tegi uue konto “tuulejuhan“, kus on märkinud oma elukutseks “Müügiproff” ja  “meedia/reklaam/avalikkussuhted”. Kokku-lahku kirjutamise vead jäävad silma nii siin kui tema tööandja mood24.ee veebilehel.
Mood24.ee taga olevat firmat uurisin ka. Firma on 2008-l aastal registreeritud nimega Fusato OÜ. Juba kuu aega hiljem on ringi mõeldud ja nimeks vahetatud Alkomaailm OÜ. Seegi nimi püsis ainult kaks kuud ja nüüd on otsustatud Right Decision OÜ kasuks. Nagu nimigi juba ütleb, on see otsus lõpuks õige. Urmo on selles firmas uhke ametinimega “reklaamijuht”.

“Müügiproff” ja “tunnen kogu reklaami valdkonda” Urmo on 2007 aasta lõpul meeleheite äärel. Ta kirjutab:
Tere!

Olen 21 aastane noormees. Tahaks ise kah uue aasta algul minna inglismaale, aga pole kellega minna. Hetkel ei tea kuidas elamine leida ja töö. Ise Soomes praegu, ära kiilub see Soome juba:D
Mu meil on urmo.valle.001@mail.ee ja rate konto on: vallamajasant
Kui kellelgi mingi hea idee, olen alati käpp;))
Kuulmiseni

Võimas! Mees on ennast välisfirmasse müügiprofiks üles töötanud. Ka Inglismaal käis ta ära. Rates olev foto on tehtud seal. Foto ja hilbud on kahtlemata disaineri omad, isegi alla on kirjutatud “Designed by Princeofheaven”.

Anna Stranberg on Urmo Facebooki üks kolmest sõbrast. Ta on EBSi hõbemedaliga lõpetanud. See on kiiduväärt saavutus. Aga raha ma su kontole ei kanna. Ei käibega ega ilma. Ärikooli hõbedaga lõpetanud Anna pole kindlasti käibemaksukohuslane ja selline käibemaksu küsimine on ebaseaduslik.

Spämmer Aivar Kahr

Wednesday, November 11th, 2009

Ikka leidub veel inimesi, kes spämmeritele oma raha viivad. Spämmer Timo Teder‘it on toetanud Elison Eesti OÜ, et see levitaks sõnumit “Kogu kaup maaletooja hinnaga”. Elison Eesti OÜ tegevuse eest vastutab:
Aivar Kahr juhatuse liige, isikukood 37810190255. Elison Eesti OÜ asub Kärberi 12-43 ehk suurspämmer Sergei “küttegraanul” Bogomolov‘i vahetus läheduses. Elison Eesti OÜ telefon on 52 39 103.

Parandus 07.dets 2009 – AKI nõudel foto ja spämmeri telefonisõim eemaldatud. Panin miski suvalise ahvi pidli asemele, et ruumi täita.

AKI seisukoht

Tuesday, November 10th, 2009

Kuna ma olen kutsunud inimesi üles spämmi peale Andmekaitse Inspektsioonile (edasipidi AKI) kaebama ning olen selleks isegi avaldanud tüüpteksti, küsisin antud asjas ka täpsustusi ja parandusi AKI-lt endalt. Täna ma sain sellele vastuse. Aga ma ei saa selle sisu ja mõtet lugejatele avaldada kuna seal all on märge:

See kiri on mõeldud teadmiseks ja kasutamiseks vaid adressaatidele.

Päriselt ka.

Spämmer Siim Kallisaar

Saturday, November 7th, 2009

Viimastel päevadel on jälle tulnud Akupood spämmilaine. Kes tausta ei tea: Akupood on Eesti tõenäoliselt suurima spämmeri Timo Teder‘i äri. Timo Teder ja Akupood on e-posti filtrites sees ja nüüd siis on võetud ette meetmed filtritest mööda pääsemiseks. Vahetatakse domeene, aadresse ja Timo Teder asemel on nüüd mailide all Siim Kallisaar‘e nimi.

Kannataja on seejuures Elion, kelle postiserveri kaudu seekord masspostitus tehti. Suure tõenäosusega raporteeriti seda spämmi SpamCopi ja Elion kaotas jälle mõne IP aadressi.

Siimule võib 24h helistada telefonil 58 021 999.

Spämmi liigid

Friday, November 6th, 2009

Mitte ükski Eesti seadus ei defineeri sõna ?spämm??. Ka ?igekeelsussõnaraamat ei anna ühtegi vastet. Spämmi juriidilist külge käsitleb artikkel siin.

Eesti suurim internetipakkuja Elion sätestab oma tootetingimustes:

3.2.5. e-posti saajatele mitteasjakohaste ja/või soovimatute sõnumite saatmine ja/või masspostitus (spam), kusjuures saajale soovimatuks masspostituseks loetakse posti, sealhulgas, kuid mitte ainult, anonüümsete ja/või parodeeritud ning ähvardavate sõnumite, reklaamimaterjalide, autoriseerimata kuulutuste vms üheaegset saatmist enam kui 10 adressaadile, kes ei ole antud posti saamiseks soovi avaldanud (välja arvatud Elioni poolt kasutajatele saadetud Elioni tooteid/teenuseid tutvustav materjal);

Eestikeelne Wikipedia annab praegu definitsiooni:

Rämpspost ehk kõnekeelne spämm (inglise spam) on e-post, mida saadetakse inimestele ilma tellimata. Tavaliselt see on reklaam ja petukirjad. Sageli levitatakse spammiga ka viiruseid ja trooja hobuseid.

Nagu näete, ei piirata siin spämmi kuidagi reklaamiga. Ka üldine arusaam sõnast ?spämm?? (inglise k spam) on laiem kui e-post või reklaam. Inglisekeelses Wikipedias defineeritakse spämm kui

Spam is the abuse of electronic messaging systems (including most broadcast media, digital delivery systems) to send unsolicited bulk messages indiscriminately. While the most widely recognized form of spam is e-mail spam, the term is applied to similar abuses in other media: instant messaging spam, Usenet newsgroup spam, Web search engine spam, spam in blogs,wiki spam, online classified ads spam, mobile phone messaging spam, Internet forum spam, junk fax transmissions, social networking spam, and file sharing network spam.

Lühidalt kokku võttes elektrooniline spämm siis elektrooniliste teadetesüsteemide ärakasutamine oma sõnumi levitamiseks. Ainuke vahe on eetikas.

Spämmi liigid on:

  • e-posti spämm
  • Sõprade nimekirja spämm
  • Otsimootorite spämm
  • Mobiiltelefoni sõnumispämm
  • Faksispämm
  • Internetifoorumi spämm
  • Blogispämm

e-posti spämm on nii levinud, et selle kohta on tarvis kirjutada eraldi lehekülg.

Mobiiltelefoni spämm
Eestis on seni mobiiltelefoni spämmi kasutanud põhiliselt poliitilised parteid (Keskerakond, Reformierakond) vahetult enne valimisi. Ka on SMS masspostituse teinud Vabariigi Valitsus pronksööde ajal paludes inimestel püsida kodus sõnumiga: “Vabariigi Valitsus palub: jääge koju, ärge alluge provokatsioonidele! EV Valitsus”

Otsimootori spämm

Otsimootori spämmi kohta saab lugeda Timo Teder‘i (üks aktiivsemaid spämmereid Eesti ajaloos) soovitusi siit. Timo Teder toob eeskujuks oma veebilehti, kus H1 elementides on 2200 sõna.

Blogi kommentaaride spämm

Eesti tuntuim juhtum on, kus Timo Teder spämmis Eesti blogidesse enda peetava mööblipoe kohta kommentaare. Sellest kirjutas Arvutimaailm.

Internetifoorumi spämm

Ka siin vallas on Timo Teder tegutsenud. PHP foorumis ta kiidab iseennast:

Soovitan pöörduda Timo Tederi poole, tegemist on internetiturunduse ja SEO guruga.
Tema töötunni hind on küll kallis, kuid asi on seda raha väärt.

Meie ettevõtte kodulehe külastatavus tõusis kohe 95%!

www.cns.ee
www.timoteder.ee

Lugupidamisega,
Tim of Estonia

Sõprade nimekirja spämm

Sõprade nimekirja spämm (ingl k. Instant Messaging Buddy List Spam) on enda esile tõstmine lisades oma nimesse igat liiki teavet, mis on kavandatud otseselt või kaudselt edendama kaupade või teenuste pakkumist või tõstma enda positsiooni ettepoole. Näiteks minu Skype näeb välja selline:

Meelis Ojasild on minu arvates spämmi meetodil saavutanud esikoha ning lisaks on oma nime taha lisanud töökoha reklaamiva lisandi.

Vigade parandus: Rõõmu Sõnum

Thursday, November 5th, 2009

Viimasel ajal on kombeks saanud saata mulle juristide abil sisult vigaseid kirju. Üks selline on siin. Ma ei tea mida see jurist Valeriy Gimaev jõi või suitsetas kui ta seda kirja kirjutas aga ta väidab ennast esindavat ainult eraisikuid Marko Niimeister ja Aleksander Võgonnoi kuid esitab nõudmisi ka MTÜ Rõõmu Sõnum nimel ning nõudekirja saatis firmale Johanson, Errapart ja Samuel OÜ. Väidetavalt on see kõrgem juriidiline haridus pärit Tartu Ülikoolist.

Samas on tal muus osas ehk isegi õigus. Ta kirjutab:

“MTÜ Rõõmu Sõnum ei ole igapäevane spämmija. MTÜ Rõõmu Sõnum tegevusalaks on e-turundus sealhulgas reklaami iseloomuga masspostituse korraldamine, mille saajateks on Eesti tegutsevad ja riiklikus äriregistris registreeritud juriidilised isikud. MTÜ Rõõmu Sõnum korraldab masspostitust kliendi tellimusel ca kolm korda nädalas seaduslikel alusel riivamata isiklikke õigusi.”

Issand jumal! Ma pidasin neid efektiivsemaks ja kirjutasin, et ta on igapäevane spämmer! Viga on parandatud. Vabandame MTÜ Rõõmu Sõnum ees.

Selgitused postituste kustutamisele

Thursday, November 5th, 2009

Kuna levib palju kuulujutte siis selgitan olukorda. Siit blogist on kustutatud kümmekond postitust juba enne ja täna ma kustutan veel mõned. Need lood on tegelikult alles aga “unpublished” lipuga märgitud. Ma püüan fookust hoida spämmerite avastamisel ja paljastamisel. Siinsed postitused on väga erineva kaaluga. Meil on kroonilised spämmerid Rõõmu Sõnum (Marko Niimeister, Aleksander Võgonnoi), Timo Teder ning siis tuleb tükk tühja maad. Ma olen kindlasti kustutanud need, kelle kohta ma loodan, et nad enam ei spämmi.

Blogipostitused on väga kriitilised Altexi vastu. Jah, see on minupoolne vastutulek Altexile, et ma kustutasin kõik nende kohta käivad blogipostitused. Minu arvamus on olnud üsna sama läbi aja – tegemist ei ole märkimisväärse spämmeriga. Selle arvamuse aluseks on fakt, et kaebuste arv nende kohta on minimaalne ja jääb “müra” piiresse. Kaevatakse ikka päris suvaliste asjade peale ning üksikuid kaebusi ei tasu võtta kindla märgina spämmimisest. Ma olen üsna veendunud, et Altex püüab teha asju õigesti ning tõenäoliselt nendelt spämmi me ei näe.

Meil on mõningaid eriarvamusi aga see ei sega mõistlikku koostööd. Näiteks mina viitasin vestluses Robiniga asjaolule, et Altexi inimesed tegelevad asjaga, mida tuntakse skype buddy list spam nime all. Robin leiab, et see pole spämm. Ma tunnistan, et olen olemuselt väga radikaalne ning minu meelest on spämm oluliselt laiem mõiste kui Altexi poolt pakutav kitsalt piiritletud mõiste.

Ma olen ka üks kord mitte tahtlikult oma postitusega lugejaid eksitanud. Oma sõnastusega jätsin paljudele kogemata mulje, et Altex on öelnud: ?Tegemist oli meie ühekordse reklaamikampaaniaga, mille viisime läbi
koostöös Roosa Elevandiga. Partneri tausta ja mainet lähemalt tundmata ei osanud me kahtlustada, et tegemist võib tulla spämmiprobleemiga. Roosa Elevant kinnitas (ja kinnitab muide siiani), et kõik postitusnimekirjas olevad 425 000 meiliaadressi on seal omal vabal tahtel ning iga adressaadi nõusolek on tõendatav.??.

Seda Altex ei öelnud, vaid üks soliidne reisifirma. Tookord pidasin silmas, et need selgitused on sarnased. Altex lubas 900 tuhandele kontaktile kirja saata. Ja ülejäänut te juba teate.

Ma mõtlesin järgi ning otsustasin käituda faktide järgi. Ma taandusin kuna Altex sisuliselt ei ole spämminud (las need erandid olla nagu on, seal on palju “aga”-sid kuid ei midagi fataalset). Nende juriidilised käigud on minu silmis PR lollus nagu ka tüli võimendamine oma kodulehel inglise keeles. Keegi ei märganud eelmisi kustutamisi siin lehel. Mina kustutasin oma poolt kõik ja tegin ka Robinile ettepaneku minu kohta tehtud postitused kustutada. Vastus oli “ei”. Ta ka väidab seal minu kohta igasugu asju, mida saaks kohtus vaidlustada. Ma ei hakka sellega parem võitlema. Küll aga panin ma tagasi internetti kaks nende üllitatud (altex.pdf, altex2.pdf)  dokumenti.

Kokkuvõtteks: Minu arvates turundus läbi e-posti on OK tingimusel, et ainult soovijatele seda saadetakse. “Soovijad” on ka need, kes mail.ee ja hot.ee tasuta teenust tarbides läbi reklaami saamise oma karmavõlga parandavad. Seni pole Altex spämmimisega silma jäänud. Mustas nimekirjas nad ei ole ega ole seal ka olnud. Kuni nad juurde ei spämmi, pole põhjust neid spämmeriks pidada.
Lisand 06 nov 2009: Samas on nendel praktika blogijaid kohtuga ähvardada juba ennegi. Mina küll sellistega tegemist teha ei taha.